Co je šerm

  Sportovní šerm je úpolový olympijský sport, ve kterém se šermuje třemi zbraněmi - fleretem, kordem a šavlí v individuálních a týmových soutěžích. Šerm probíhá na ohraničené ploše - planši o rozměrech 1,5 - 2 x 14 metrů. Registrace zásahů probíhá na elektrickém přístroji.

  Fleret

  Fleret je bodná zbraň o maximální délce 110 cm a váze 500 g. Zásahy je možné dát pouze hrotem. Platná zásahová plocha je trup a límec masky překrývající trup.

  Kord

  Kord je bodná zbraň o maximální délce 110 cm a váze 770 g. Zásahy je možné dát pouze hrotem. Platná zásahová plocha je celé tělo. 

  Šavle

  Šavle je převážně sečná zbraň o maximální délce 105 cm a váze 500 g. Zásahy je možné dát celou čepelí i hrotem. Platná zásahová plocha je celé tělo od pasu nahoru včetně rukou a hlavy. 

  Systém soutěží

  Individuální soutěže se šermují vícekolovým způsobem. V prvním kole jsou závodníci dle jejich pořadí v žebříčku rozřazení do skupin po 5-7 závodnících, kde šermuje každý s každým do 5 zásahů s časovým limitem 3 minuty čistého času. Jestliže šermíř docílí pěti zásahů rychleji, je zápas ukončen. Po skupinové fázi postoupí do další části soutěže 70-80% nejúspěšnějších závodníků, kteří jsou dle svých výsledků ve skupinové fázi nasazeni do eliminačního pavouka. Eliminace se šermují do 15 zásahů na 3x3 minuty čistého času. Skončí-li regulérní čas a zápas je nerozhodný, rozhoduje následující zásah v nastavené minutě.

  V soutěži týmů proti sobě šermují týmy o 3 členech (+1 náhradník). Dle předem určeného pořadí proti sobě postupně šermuje každý člen družstva proti každému členovi protějšího družstva (celkově tedy 9 soubojů) do finálního počtu 45 zásahů. Každý souboj se šermuje, dokud jedno z mužstev nedosáhne ve skóre násobku 5 zásahů (5,10,15, atd.) nebo do vypršení časového limitu 3 minut čistého času. Soutěže družstev dělá atraktivní fakt, že je možné v jednom souboji stáhnout manko z předchozích soubojů.

  Adresa

  Oddíl šermu Sokol Brno I

  Kounicova 20 / 22

  602 00 Brno

  Jaroslava Pikhartová

  mobil: 605 728 195

  e-mail: jpikhartova@seznam.cz

  Mgr. Pavel Vaníček

  mobil: 608 861 804

  e-mail: vanpav@post.cz

  Mgr. Michal Roček

  mobil: 608 107 600

  e-mail: michal.rocek@centrum.cz

  © 2017 ŠERM BRNO - oficiální stránky. Všechna práva vyhrazena.